הדברת פרפרי עש: 9 דרכים להיפטר מעש הבגדים ומעש במזון

מי הוא העש?

העש שייך למשפחת הפרפראים, אורכו כ10 מילימטרים וצבעיו שחור, אפור ולבן. העש חי שבוע שלם וייעודו בחיים הוא הזדווגות ולהטיל את הביצים. יש כמה סוגים של עש, יש כאלו התורמים לחקלאות בכך שהם מפזרים את אבקת הפרחים ויש כאלו הגורמים נזק אדיר ולהשמדה של יבול. לאדם העש מוכר כאויב, כיוון שהוא ניזון או מבגדים או מהמזון שלנו בתוך ארונות המטבח!

moth2

קשה להבחין בו כי הוא קטן אבל ברגע בו הוא אצלנו בבית הדבר הופך למכה! לא ממש ניתן להבחין בביצים אשר העש מטיל, הדבר נראה כמו לכלוך קטן שנחשוב שהדבר הוא שארית אוכל או פיסת אבק, שבתוכו יש כמה גרגירים שחורים או גוש אחיד שחור שאלו בעצם הזחלים. כשהם בוקעים הם ניזונים מהחומר שהם הונחו עליו- בגלל זה יש לכם חורים בבגדים, העש הבוגר לא מזיק כמו הקטנים, כיוון שבשלב מסוים הוא אינו ניזון יותר מאוכל אלה רק מצוף.

הגולם יכול להיבקע בימי הקיץ עד 10 ימים מתחילת היווצרותו ובימי החורץ אפילו עד 4 חודשים הוא יכול לשכון אצלכם בארון ולא תדעו על כך.

איך העש מגיע אלינו?

העש מצא לעצמו מקום נוח ויעיל, לא צריך לחפש בטבע, יש את מגורי האדם ולו יש המון הצע. העש יכול להגיע מחנות בה המזון הוחזק במחסנים, הוא יכול לחורר את שקיות הניילון של המזון ולהיכנס לתוכן.

moth1העש אוהב מאד את המזווה, ארונות המטבח, ארונות הבגדים, חדר האמבטיה והשירותים.

עש הבגדים יהיה ניזון מסוגי בדים שונים- טריקו, מצר, עור וכולי, עש המזון ניזון בעיקר באזור בו יש קטניות- שקיות שעועית, חומוס, קינואה וכולי, גם פסטות, חיטה, אורז, קורנפלור, קמח וחטיפים פתוחים יהוו לו הנאה מרובה.

איך נפטרים מהעש?

1. להוציא את תכולת הארון לנקות ולייבש, שקיות פתוחות יש לזרוק במידה והתגלה אצלכם עש, את האחרות אפשר לאחסן במקרר או בתוך קופסאות אטומות.

2. ביגוד אשר נמצא מחורר אומר כי יש עוד עש בארון והגלמים הללו יהרסו עוד בגדים בקרוב, יש להוציא את הבגדים, לכבס, לנקות היטב את הארון ולייבש.

3. לא להכניס ביגוד אשר עבר שימוש- זיעה, רטיבות, כתמי מזון ושמן כיוון שהדבר מזמן אותם לארון- אריזות וואקום לבגדים שלא בשימוש ישמרו על הבגד.

4. שטיחים וריהוט מרופד יש לשאוב ולקרצף.

5. חומץ מרחיק את העש. ניקיון עם חומץ יכול להרחיק את העש מהארון.

6. אטמו את הסדקים אשר מצויים בארונות, שם בעיקר העש אוהב להתחבא- שם הוא יוצר לעצמו כורים כמו של עכביש.

7. ריחות של צמחים ותבלינים מרחיקים את העש- ריח הלבנדר, נענע מיובשת, ציפורן, רוזמרין, ארז, ג'ינסנג וקורנית יעזרו לפתור את הבעיה.

8. אוורר החדר ופתיחת התריסים לחדירת אור.

9. מלכודת פרומון המכילה הורמון אשר לוכד את הזכר וכך הנקבה לא יכולה להיכנס להריון.

https://www.youtube.com/watch?v=lq1N8Om4qO4

ניתן לקחת מלכודת דביקה- כמו זו של העכברים ולהכניס בה את קוביית הפרומון לתלות אותה ליד האזור הנגוע ולאחר זמן מה תרגישו בהבדל.

6 Comments

 • ארנון ברק דצמבר 14, 2015 הגב

  האם אפשרי להכניס למיקרו למשך דקה כל מוצרי המזון הבסיסיים כגון אפונה עדשים זרעים שונים ועל ידי כך למנוע התפתחותם בבית?

  • admin דצמבר 24, 2015 הגב Author

   עש מת בקור, לכן עדיף לשטוף את השקיות ולייבש לפני הכנסתם למקפיא, לאחר מכן לשים את המוצרים במקפיא לפחות ל-3 ימים, כך שגם אם נכנס עש לתוך השקית הוא ימות, לפני השימוש מומלץ לברור ולשטוף כדי למנוע את הכנסתם לגוף. פעולה אחרת כמו מיקרו לא תואיל ואפילו תהרוס את המוצר לפני שימושו.

 • ורד יוני 8, 2017 הגב

  אם היתה כבר בקיעה רצינית, וטיפלתי במסה העיקרית האם עדיין צריך להיכנס לנקיונות?

  הייתה לי מכה קטנה במטבח לפני יומיים שהתמודדתי איתה עם מטאטא 🙂
  מצאתי כ-30 יחידות עש בבת אחת. הרגתי את רובם, למחרת היו עוד 15 (אולי התרבו המעט שנשארו) הרגתי את רובם,
  היום יש לי רק בודדים שעוד לא תפסתי . ואני דואגת לרדוף אחריהם עד אחרון המעופפים.

  נראה כאילו השתלטתי… אך השאלה… האם יתכן שיש עוד ביצים/ גלמים ברחבי המטבח שממתינים לבקוע ?
  אם אדליק מזגן יום שלם האם ימותו או שזה לא קור מספק?

 • רפי ספטמבר 3, 2017 הגב

  שימו לב.הדרך היעילה ביותר היא לרסס עם מסיר שומנים.

  • רבקה יוני 20, 2019 הגב

   מסיר שומנים זה רעל. לא מומלץ לשימוש בבתים בהם יש ילדים, תינוקות, ואנשים שרגישים לכימיקלים שונים. הוא כתב בפירוט חומרים טבעיים שלא מזיקים לאדם ,אפילו אכילים אך מרחיקים את העש. וזה הכי יעיל שיש.
   אם דוקא רעל אתה רוצה יש נפתלין שזה חומר מאוד חזק שבמשך דורות השתמשו בו לטיפול במניעת עשים בארונות. אבל כאן שוב הבעיה זה ילדים תינוקות ואנשים עם מחסור בg6pd

 • מרינה אפריל 22, 2020 הגב

  אש יחול לבאה ? מהרחוב גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *