נמלת אש בבית, הדברה וטיפול

הכירו את האויב

נמלת האש הקטנה הגיעה אלינו מדרום אמריקה, כאשר גודלה הוא רק מילימטר אחד, עד מילימטר וחצי, רק המלכה יכולה להגיע ל-5 מילימטרים. צבעה של נמלת האש הקטנה הוא אדום כתום.

נמלת האש תמונה

למה נמלי האש גורמות ואיפה הן מתגוררות?

נמלים אלו בדרך כלל נמצאות מחוץ לבית, בגנים, על העצים ובכלל הן חיות בטבע, אך כשהן נכנסות הביתה, הדבר מסוכן גם לאדם וגם לבעלי החיים, כיוון שהעקיצה מנמלת אש היא כוויה, הדבר יכול להביא לתגובה אלרגנית ואז זה מחייב רופא במהירות האפשרית.

נמלי האש גם פוגעות ביבולים וגידולים חקלאיים ובחיות משק. הן מהוות מטרד רציני לבני האדם והסביבה.

בארץ נמצא את נמלי האש באזורים כמו עמק הירדן, דרום הכרמל, עמק יזרעאל, גוש דן והשרון. הן לא חיות רק במשתלות או בכפרים בהם יש גידולים הן יכולות להופיע בכל מקום בו ניתן לבנות קן בתוך עץ.

הנמלים הללו הגיעו לכאן בגלל הסחר בעצים ברחבי העולם, כי הן מקננות בתוך העץ וחיות בתוכו, לאט לאט הן הגיעו והתפשטו ברחבי העולם ואצלנו.

טיפול מכוויה של נמלת אש

תחילה יש לחטא את המקום מחשש לאינפקציה, לאחר מכן יש לקרר את האזור הנגוע ולשיכוך הצריבה יש לשים משחה נגד כוויות וצריבות.

אם קיים חשש לתגובה אלרגית יש לפנות במהרה לרופא, כיוון שהדבר יכול להוביל למוות.

נמלת האש עקיצה

בכל מקרה יש לדווח לרשויות המקומיות על נמלי אש באזור- עליהם לשלוח הדברה כדי לחסל את נמלי האש ולהרחיקם מן האזור. אך הדברה בשטח פרטי תתבצע על ידי התושבים בלבד. כלומר על אחריותכם לבצע הדברה ולהביא מדביר לשטח פרטי.

איך להדביר את נמלי האש?

 1. סתימת סדקים בקירות הבית, ייבוש מים עומדים, סילוק חפצים מהגינה בהם יש ריכוז מים, טיפול בנזילות, ניקיון החצר, כך לגבי  מזיקים אחרים.
 2. שימוש בחומרי הדברה כפיתיון לחסל את הקן עצמו בו המלכה מצויה- Seige Pro ן- Granular, הנמלה לוקחת את הפיתיון לקן והמלכה אוכלת ממנו אז היא מתה והקן מושמד, כמו אצל סוגי נמלים אחרות.
 3. ניתן להשתמש בדרך אמנותית יותר ולשפוך מתכת מותחת לתוך פיר המחילה לחכות מעט שהמתכת מתקשה. לחפור מסביב עד שרואים את הסיומת של המחילות. להוציא את הנחיל מהאדמה, לשטוף והרי לכם יצירת אמנות ושקט מחוץ לבית.
 4. ערבבו בורקס(מלח נתרן מחומצה בורית- חומר טבעי שיעיל לניקוי ומחסל מזיקים) יחד עם 6 כפות סוכר וכף דבש עם מים חמים,צננו את התרכיז, שפכו אותו לתוך מיכל התזה והתיזו לנחילי הנמלים ומעליהם, כאשר אתם רואים נמלים באזור רססו את החומר, הנמלים או ימותו או יביאו את החומר למלכה ואז היא תאכל ותמות וכך הקן ייהרס. הסיבה לסוכר ולדבש היא כי נמלים נמשכים למתוק, כך תהיה להם סיבה לאכול את הבוקרס- BORAX. פתרון קל וזול.
 5. אם הנמלים נמצאות בפנים הבית יש לקחת חומר ניקוי, נוזל כלים למשל ולשים בתוכו אקונומיקה, להתיז על הנמלים והן ימותו. חשוב להבין שאם תתיזו בפנים הבית נוזל ממותק עוד ועוד נמלים ימשכו אליכם הביתה- זאת אנחנו לא רוצים.
 6. פתרון נוסף לפיתיון הוא לשים כפית של בורקס יחד עם 6 כפיות סוכר בתוך קופסה כאשר אתם מנקבם חור קטן שהנמלים יכנסו אל תוך הקופסה ייקחו ממנה פיתיון לקן ואז המלכה תאכל- והקן יחוסל
 7. לשפוך במעבר הקבוע שהנמלים עוברות מלח גס בשורה, כאשר הן חוצות את המלח הדבר חותך אותן ואינו מאפשר להן להמשיך.
 8. גם שורה של קינמון תרחיק אותן, בגלל הריח ובגלל האפקט של חיכוך הגוף בחומר.
 9. משחת שיניים, טלק, מלח מטבח או כל אבקה גרגירית אחרת יעשו את העבודה- שפכו שורה של אחד החומרים באותו ציר שהנמלים תמיד יוצאות ממנו והרי לכם חומה.
 10. משחת מנטה גם היא תמנע מהנמלים לחדור לביתכם- רק ודאו כשאתם מורחים אותה אתם לא עושים שום נזק לרצפת דק למשל.
 11. שמן אקליפטוס גם כן ירחיק את הנמלים מביתכם- הריח החזק דוחה אותם. ערבבו שמן אקליפטוס במעט מים ושימו במיכל התזה- רססו בפינות הבית ובפתח יציאת הנמלים והנה לחם חומת מגן.
 12. שמן עץ התה עושה בדיוק את אותה פעולה- מונע את כניסת הנמלים הביתה ואפילו יכול להרוג אותן.
 13. נמלים נמשכות לתירס, רק שהדבר אינו בריא להן, פזרו גרגירי תירס צהובים כפיתיון, הנמלים יאכלו זאת ויתפוצצו- לא משובע…
 14. צ'ילי חריף מרחיק אותן, לכן פזרו גרגירי צ'ילי חריף באזור והאמינו לי המקום יהיה סטרילי מנמלים.
 15. מים חמים בשילוב של פלפל חריף פשוט ישמידו אותן לחלוטין.

 

 

3 Comments

 • גבי אוקטובר 9, 2016 הגב

  שלום רב אני מתעניין בהדברת נמלת אש בבית, לכמה זמן זה מחזיק מעמד ?, ומה מחיר?

 • אוב נמל ספטמבר 27, 2018 הגב

  הגזמתם לגמרי
  סתם נמלה זעירה איטית שמאד קל לחסל, העקיצה צורבת לזמן מה לא סיפור יש זבובים שעוקצים יותר חזק מזה.
  ריסוס עם כל ספריי נגד חרקים K300 או ג'ל נגד נמלים פותר את הביעה.

 • שרה ספטמבר 8, 2020 הגב

  שיטה מוכחת, לפזר קינמון טחון בחצר, לא להאמין הן נעלמות לגמרי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *