הדבר הכי מלחיץ בבית- דבורים וצרעות, איך להיפטר מדבורים ?

לא כל אחד נתקל בצרעות ודבורים הנכנסות אל תוך הבית, אך כשזה קורה זה דבר כל כך מפחיד וכל כך מלחיץ גם את המין הגברי וגם את המין הנשי, למעשה- דבורים וצרעות הן מאחד המזיקים המפחידים שיש כיוון שיש כאלו שאלרגיים אליהן או שנגרמו עקיצות מרובות, דבר העשוי להיגמר במוות אם לא מטפלים בו מיד.

כשנתקלים בדבורים והצרעות בסביבת הבית, תוכלו למצוא את הכוורת שלהן בארגזי תריסים, חורים וחריצים במבנה הבית, בחומות, בעליות גג, בין רעפים ועוד. הדבורים והצרעות מרבות לקונן ליד סביבת מגורים. הדבורים והצרעות לא נותנות לשום מזיק לפגוע בקן שלהן ולכן כמה מטרים לפני כן הן מתחילות לסלק גורמים עוינים.

Wasp1מלכת הצרעות היא זו שבונה את הקן, היא משתמשת בסיבי עץ זעירים לעוסים המעורבבים באדמה ורוק יחד, באביב היא מקוננת ומטילה את ביציה, מהביצים הופכות להיות הצרעות שיתפעלו את הקן, הן בניקיון והן בהבאת מזון אל הקן. בחורף הקן מושמד, כיוון שהקן צריך חום, רק הנקבות המופרות שורדות כי הן נמות את שנת החורף במקום חמים ונעים. באביב שוב מתחילה הפעילות של בניית הקן.

בארץ קיימים בעיקר שני סוגים של צרעות, הצרעה המזרחית- המכונה דבור והצרעה הגרמנית.

Wasp2צבעה של הצרעה המזרחית חום שחור כשעלייה פסים צהובים ולרגליה שערות והיא הנפוצה ביותר במזרח התיכון. הקן מתנהל כשהמלכה היא הגדולה ביותר, הזכרים הם הפועלים שלה והם קטנים יותר ממנה. אורכה נע בין 2.5 ל3.5 סנטימטרים ופועליה פחות מכך. הדבור היא הצרעה המאיימת ביותר מבין הדבורים, כי היא מגוננת על הקן שלה היטב ובתוך הקן שוכנות מאות צרעות שבכל רגע נתון יכולות לתקוף אם לקן שלהן יש כל שמץ של סיכון המהווה איום. הדבור ניזון מצוף, חרקים ופירות מתוקים. הדבור מסוכן מאד לכוורנים כיוון שהוא תוקף את כוורות הדבש של הדבורים ומחסלם.

צבעה של הצרעה הגרמנית הוא שחור צהוב כשעל ראשה שלוש נקודות שחורות. אורכה הוא 1.3 סנטימטרים. את הקן שלה אפשר לזהות כשיש תנועה מסיבית של צרעות שחגה מעל, הקן שלהן יהיה באדמה או סמוך לה, לשם הצרעות הפועלות יביאו מזון כמו חרקים, פירות מתוקים ואפילו בשר, הן נמשכות לריח הבשר, אז כאשר אתם מכינים בשר בבית אל תתפלאו שתמצאו צרעה יושבת על עדן החלון או חגה לה סביב.

עיקר פעולותיהן של הצרעות נעשה ביום, בערב הן נחות מיום עבודתן העמוס.

שיטות כדי להיפטר מצרעות הן:

 1. לקרוא למדביר, המדביר יודע להתעסק איתן, כדי שלא תסיימו את יומכם במקרה הטוב בבית חולים, קראו למדביר המתמקצע בהדברת דבורים. כאשר המדביר מרסס את חומר ההדברה, עליכם לסגור את החלונות או לא להיות נוכחים באזור. ההדברה הכי יעילה היא בשעות הערב כאשר אין פעילות סביב הקן, אך לא כל מדביר אוהב לעבוד בערב, לכן גם כשאתם לא בבית הקפידו לפנות את הילדים שנשארים בבית למען שלומם וביטחונם הטוב. הצרעות עלולות לתקוף במקרה בו מופץ הריסוס אל קינן, לכן העדיפות היא לא לשהות בבית באותה עת.
 2. אם הקן נמצא בתוך ביתכם סביר להניח בתוך כוך, שימו על החריץ ממנו הן יוצאות מסקינטייפ בלשון לילה, אטמו אותו היטב וכך תמנעו את תנועתן של הצרעות בבוקר, אסור לעשות זאת ביום כי ביום הם יתקפו אתכם.
 3. אם אתם רוצים ליצור מלכודת לצרעות עליכם להשתמש בבקבוק ליטר וחצי, צינורית ומי סוכר, נקבו את הבקבוק בצד אחד שלו, החדירו הצינורית, שימו מי סוכר- כף סוכר וכף מים,אטמו את הבקבוק עם פקק וקבעו את הצינורית. שימו את המלכודת בלילה ליד הקן של הצרעות, בבוקר הן יחדרו אל הבקבוק דרך הצינורית אך כשירצו לצאת הן לא ידעו איך, כך לאט כל הצרעות יחפשו את הממתק ויכנסו פנימה אל תוך הבקבוק.
 4. לשים ליד הקן פיתיון מורעל, חתיכת אוכל עם רעל המיועד לכך. כך שהצרעה תיקח את המזון עימה לקן ואז הרעל יתפשט בכל רחבי הקן וישמיד אותו מבפנים.
 5. אם ברצונכם להרחיק את הצרעות מבלי להרוג או ללכוד אותן, זרעו לכ שתיל של שיח הטבק או אשחר רחב העלים או רכפתן המדבר.

 

 

2 Comments

 • צפנת בן דוד ספטמבר 21, 2016 הגב

  מה לעשות כדי להרחיק צרעות מארוע עם מזון על הדשא? אשמח לקבל המלצה

 • איך למנוע נחילי דבורים בבית וסביבתו מרץ 2, 2023 הגב

  […] אם אתה מבחין בנחיל של דבורים בחצר שלך או ליד הבית שלך, חשוב להסיר אותן בהקדם האפשרי. ניתן ליצור קשר עם כוורן מקומי או חברת הדברה כדי להסיר […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *