הדברת שממיות- הרחקת שממיות מהבית- איך להרחיק שממיות

ישנם 3 סוגים של שממיות בישראל, שממית הבתים, חרדון ומניפיות. הזן הנפוץ ביותר הוא שממית הבתים. את שממית הבתים ניתן למצוא במקומות כמו ארונות חשמל, ארגזי תריסים וחללים חשוכים, אך תראו אותן מטיילות על מנורות,חלונות רשת ובמקומות אשר חרקים דרים בו, למעשה השממית היא המדביר הכי טוב לבית כיוון שהמזון שלה הוא כל מיני סוגי חרקים.

השממיות לרוב נמצאות בסביבה אחת מרוכזת כלהקה קטנה, כיוון שקצב הרוויה של השממית אטי מאד, הן יכולות להטיל עד שתי ביצים בשנה כאשר הן מוחבאות בתוך חריץ בבית. את הביצים ניתן לזהות בשל צבען הלבן כשגודלן הוא קטן יחסית.

שממיות הבתים שוכנות גם בסביבה עירונית וגם בסביבה כפרית, כמו קיבוצים, מושבים ועוד. עורן שקוף למחצה המכוסה קשקשים. הקשGecko1קשים הם צבעוניים הנעים בסקלת צבעים שבין צהוב לורוד עד חום עם כתמי צבע.

ניתן להתבלבל בין גללי השממית לגללי העכבר ואף להזמין מדביר לחיסול עכברים, אך תוכלו לזהות ביניהם בלי להתבלבל באמצעות גוש קטן ולבן בין הגושים השחורים, זוהי לא ביצה, היא שונה מצורת הגללים. את הגללים ניתן למצוא לרוב בארונות החשמל של הבית או באזורים סגורים אחרים.

 

חרדון הוא סוג של לטאה האוהבת חום ושמש, ניתן למצוא אותן על סלעים,חומות, קירות בתים ובניינים ומבני אבן שונים. החרדון לא נכנס אל תוך הבתים אם כי בארונות תקשורת למינם הוא יכול לשהות. החרדון חי בלהקות קטנות, ניתן לראות אותן משתזפים להם בהנאה בימי השמש הלGecko2והטים. צבעם של החרדונים הזכריים שחור ואילו של הנקבות והצעירים יותר בחבורה- אפור, עד אפרפר קרם.

אם תנסו לתפוס את החרדון הסיכוי הסביר שתקבלו נשיכה גדול מתמיד.

 

מניפיות חיות על קירות הבית החיצוניות, אך לעיתים הן נכנסות גם אל פנים הבית. ניתן לראות אותן בלהקות של כמה מניפיות בודדות. המניפות מסוגלות לאכול חרקים, חסרי חוליות ואפילו עקרבים שונים.

Gecko3את שמן הן השיגו על שום כך שבקצות האצבעות שלהן יש מאין מניפה העוזרת להן להצמד לקירות בצורה אנכית.

כשהן רוצות לתקשר בניהן הן משמיעות צליל כמו נקישה.

 

על אף ששממיות לפי אמונות מסוימות מביאות מזל טוב ואסור להרוג אותן, ניתן להרחיק אותן בשלוש דרכים:

האחת להוציא אותן בזהירות אל הקיר החיצוני של הבית והן ימצאו להן מקום מחייה אחר, אם הן הגיעו כדיירות נוספות לתוך ביתכם.

השנייה היא לפזר מסיר שומנים במקום בו הן נמצאות וזו הגרסה הביתית להדברתן, אך הן חיות מוגנות ועל פי חוק אסור לפגוע בהן.

ואם ברצונכם לשמור על החוק אך לא לגעת בהן, שמן אתרי הוא הפתרון להרחקתם מהבית, אך זהירות שלא לשפוך יותר מדי כדי שלא יטבעו בתוכו.

זכרו ששממית היא המדביר הכי טוב שתמצאו בסביבת ביתכם, היא אוכלת חרקים ופרוקי רגליים ומגינה בפני כניסת הפולשים לביתכם, החל מחלונות ועד לכוכים שלא ידעתם עליהם בביתכם.

23 Comments

 • איילת תייר ספטמבר 19, 2015 הגב

  אני מתקלת בלא מעט שממיות בבית לא רק שזה מגעיל אותי זה גם מלחיץ בידיעה שיש דייר לא רצוי בבית איך נפטרים מהדבר הדוחה הזה?????? אודה לכם על תשובתכם.

  • admin ספטמבר 24, 2015 הגב Author

   הדרך הטובה גם עבורך וגם עבורן היא שמן אתרי, ישנם כמה סוגים, גרניום, מנטה, לבנדר, הדס ורוזמרין, הריח דוחה לא רק את השממיות אלה גם עש, חרקים וזבובים. אם זה לא יעבוד מסיר שומנים היא האופציה שמדבירה אותן.

 • א אוקטובר 4, 2015 הגב

  לא כדאי להרחיק שממיות מהבית, הן אוכלות את כל סוגי החרקים ואינן מזיקות לבני אדם. חוץ מזה הן גם מביאות מזל. אם אתם רואים שממית בבית עזבו אותה לנפשה ושמחו שהיא שם.

  • שממיות יוני 24, 2016 הגב

   לגמרי כתבה מפגרת למה להדביר שממיות? מופרעים

 • אתי מאי 19, 2016 הגב

  אני שמעתי על מקרה ששמית שהתה לילה בקומקום חשמלי ובבוקר האמא הרתיחה את המים מבלי לדעת שהיא שם ונתנה לילדה שלה לשתות ולצערי הילדה נפטרה באותו היום בגן כתוצאה משתיית השממית המורתחת.. בבקשה היזהרו מהם ובקשר למסיר שומנים איך בדיוק ניתן לשים אותו במקום שהם נמצאות כשיש ילדים קטנים בבית שחשופים למקומות הללו??? תודה

  • דנה ספטמבר 6, 2016 הגב

   למה לספר דברים שלא היו. חיפשתי בגוגל כתבה על זה וכלום.

 • רבקה נוסבאום יולי 14, 2016 הגב

  קיימים מיני שממיות רבים בישראל, מהם שממית הבתים היא המצוייה ביותר, שממית הבתים היא בהחלט דייר רצוי בבית- היא נוהגת לאכול את כל החרקים והיתושים והמזיקים שנכנסים לבית. עוד מין של שממית הוא המניפנית (ולא מניפית), גם המניפנית אוכלת מזיקים ולכן רצויה בבית.
  אסור להרוג שממיות וזוחלים בכלל! גם על פי החוק וגם על פי הדת היהודית ואמונות אחרות. שממית נחשבת למביאה מזל, ולגור בבית בלי יתושים זה באמת מזל…
  אצלנו יש הרבה שממיות בבית ולכן אין בכלל חרקים.
  מומלץ לא לדאוג מהשממיות, זו לטאה יפה שלא עושה שום נזק לאנשים (הילדים אוהבים לראות אותן תופסות עשים וזבובים).

 • אביגיל 18 באוגוסט אוגוסט 17, 2016 הגב

  לא כדאי להרחיקן מהבית זה שמירה ומביא מזל כמו שכולם אומרים לי עד כ'ה אבל זה בילתי אפשרי לסגור חלונות יום ולילה הן ממש מפחידות אותי יש לי 2 בתריס של החלון מחוץ לבית הן עומדות על התריס לכיוון פנים אני רואה אותן אחד אפורה ואחד לבנה לא שקופה ואני ממש מפחדת שהן לא יעשו להם שם פינה לגור בוא למה אני אומרת את זה כי לפניי 3 ימים נכנסה לי מכיוון הדלת שממית שקופה קטנה ואז ניבהלתי שראיתי אותה הבאתי ק 300 והתחלטי לרסס אותה הוזזתי את הוילון פתחתי את הויטרינה ואני לא יודעת לאיזה כיוון היא הלכה או שהיא יצאה מהחלון או שהיא נשארה בבית לא מצאתי אותה עד היום מה עליי לעשות בכדיי להרחיקן בעדינות שלא יבואו לנקום בי שמעתי שהן נוקמות האם זה נכון
  תודה

 • אביגיל 18 באוגוסט 2016 אוגוסט 17, 2016 הגב

  יש לי 2 לטאות בתריס ויש למזלי גם זכוכית כך שהן לא יכולות להיכנס אחד אפורה והשניה לבנה אבל לא שקופה ולפניי 3 ימם נכנסה לי שממית קטנה מתחת לדלת ריססתי אותה עם הק.300 ופתחתי את החלון ואיני יודעת להן נעלמה העד היום לא מצאתי אותה מה עליי לעשות כדיי להרחיקן בעדינות הן התחילו לבוא עד לפניי 3 שנים ואני לא יודעת איך להיתפטר מהן הודה לכם אם תעזרו אני פוחדת שלא יעשו להם שם פינה לגור שם הם בטח גם יגדלו להם שם וזה ממש מפחיד אותו בידיעה שאני ישנה עם לטאות אנא ממכם עיזרו לי תודה.

 • דן אוקטובר 14, 2016 הגב

  הכל טוב, מלבד הגללים שמפוזרים בכל השטח. כמויות עצומות (יש משפוחה של 5 שממיות לפחות אצלי במחסן)!

 • ברוך יולי 24, 2017 הגב

  אתם רציניים? המדביר הכי טוב לצרות הרבה יותר גדולות ודוחות. חיה קטנה ולא מזיקה. תעזבו אותן בשקט. ולגבי סיפור הקומקום- נשמע כמו אגדה אורבנית. איך אפשר להיכנס לקומקום? הדבר הדוחה היחיד זה אם מועכים אותן הן מלאות בדם )תוצר של היתושים שהן אכלו)

 • נעמה יוני 10, 2018 הגב

  עם כמה ששממיות זה טוב והכל, הקירות אצלי פשוט מפוצצים בצואה שלהם שמאוד קשה לנקות, למישהו יש דרך יצירתית לנקות את זה?

  • admin יוני 10, 2018 הגב Author

   היי נעמה,
   ניסית לנקות עם אקונומיקה?
   בברכה,
   צוות מזיקים

   • ענת מקירה דצמבר 14, 2019 הגב

    הי אשמח לצילום תמונה מה ההבדל בין קקי עכבר לשממית גם אצלי נימצאו גלילי קקי

 • שרהלה חן אוגוסט 30, 2018 הגב

  הבעיה שלי זה הגלילים שהם מפזרות על הקירות ובכל פינה. דוחה. משאיר תחושה של לכלוך. והריח..איך מעבירים אותן למקום אחר?

 • אתי ספטמבר 12, 2018 הגב

  גם החרדון בורח משמן אתרי?
  וממסיר שומנים?
  איפה אפשר לקנות את האתרי הזה?

 • שפויה מספר 1 אוקטובר 7, 2018 הגב

  איזה בידור פה ממש מופע סטנד אפ??

 • ענת מקירה דצמבר 14, 2019 הגב

  הי מצאתי בבית גלילים של קקי ואני צריכה עזרה האם זה גלילים של עכבר או שממית מי שיכול לצלם את גלילי השממית ונעכבר אשמח

 • אני אפריל 22, 2020 הגב

  רהייתה לי פעם סממית (אני לא יודעת מה השם המדוייק) בתוך הבית וזו הייתה תחושה מגעילה מבחינתי שיש זוחל בבית וקראתי ללוכד חרקים שהוציא אותה. גם עכשיו יש סממית שמסתובבת ליד החלונות ואני פוחדת שתיכנס. הפחד הגדול שלי שהיא תזחל עלי כשאני ישנה בלילה ואני אתעורר ואחטוף התקף לב על המקום. שאלתי – האם זה יכול לקרות, שסממית בבית תזחל עלי, ובטח כשאני ישנה ולא רואה אותה מתקרבת? דבר שני, יש לי הרבה חלונות ודלת למרפסת. מה אני אמורה לעשות כדי להרחיק אותה? לרסס מסיר שומנים? כמה זמן זה אמור להחזיק? לרסס כל יום? אחת לכמה שעות?

 • שממית ספטמבר 16, 2020 הגב

  הן מתפסות על אנשים השממיות האלה?
  יש לי אחת בבית כבר שהוע מנסה להרחיקה ולא מצליחה כל פעם חומק. ממני במהערות מפחידה ,אני מבינה שזה מזל והכל אבל קשה לי שיצורים חיים נימצאים לי בבית…
  תודה

 • נחמה אוגוסט 31, 2021 הגב

  אמהלא להרחיק אותם כי אני רועדת מפחד
  הם יקפצו עלי

 • נחמה אוגוסט 31, 2021 הגב

  באמת יכול להגיע לי נחש לבית בגלל זה?
  זה אשכרה מסוכןן!!!!
  חוץ מזה שעדיף ג'וקים מהג'וק הענק הזה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *