דג הכסף- מאיפה הוא הגיע ואיך נפטרים ממנו

דג הכסף או בשמו המדעי דגיג סוכר הכסף הוא נחשב בין המזיקים בישראל, אך הוא אינו מזיק כל כך כמו רמת הגועל שהוא מביא עימו לאדם ונזק לרכוש. דג הכסף, או בשמו הישראלי- דגיג הכסף חי בין שנתיים לשמונה שנים כאשר הוא מקבל את צורתו הממשית והבוגרת רק אחרי ארבעה חודשים אך אם תנאי המחייה אינם מאפשרים לו הליך זה יכול להיות גם עד שלוש שנים, הוא נראה Lepisma saccharina2כסוף בשל הקשקשים שמעליו,צבעו כסוף- אפרפר עד שחור והוא בעל מחושים חומים דקיקים, עיניו זעירות ומזעריות, אורכו של דגיג הכסף מגיע לאורך של סנטימטר אחד. הוא משיל את נשלו עד שמונה פעמים כאשר אם תנאי המחייה והטמפרטורה אופטימליים הוא יכול להשיל בקצב של ארבע פעמים בשנה כשקצב גדילתו מואץ.

דג הכסף אינו אוהב אור ולכן הוא יעדיף מקומות חשוכים יותר, כמו סדקים, מאחורי המיטה, בנעלים שלכם בגלל הדבק של הנעליים, מאחורי המקרר, ניירות- אם יש לכם אוסף עיתונים למשל בדקו אותו היטב, מקור אשפה ומקומות עם לחות.

דגיג הכסף ניזון מסוכרים ועמילן המצויים בנייר,טפטים,סוכר,שיער,דבקים שנמצאים בנעלים או בכריכות ספרים,בדים,אשפה,קמח,לחם וקשקשים. הוא Lepisma saccharina1גם יכול לאכול דברי כותנה,סיבים מלאכותיים,משי ופשתן. הוא יכול לאכול גם את הנשל שלו ואף חרקים מתים. דג הכסף מסוגל לאכול גם דברי עור וגם מוצרים סינטטיים וכשאין לו מה לאכול הוא יכול לחיות ברעב עד כחודשיים מבלי שיקרה לו כל נזק.

תהליך הרבייה של הנקבות והזכרים נע במעגלים, כאשר הם מתרוצצים בניהם, הזכר מתיר אחריו שק זרע, את השק הנקבה נוטלת באמצעות החומר הדביר שעל השק וכך הדבר מסייע לה בהטלת הביצים. נקבה אחת בודדת יכולה להטיל כמאה ביצים בתוך חריצים אם הטמפרטורה נוחה לה ונעה בין 20-30 מעלות צלזיוס.

ניתן להיפטר מדגי הכסף באמצעות כמה שיטות:

 1. אטימת הסדקים והחריצים בבית, כאמור הדגיגים נולדים בתוך החדקים והחריצים, כך שאם תאטמו אותם היטב, הדבר יעלים את הדגיגים מחייכם.
 2. תמיסת בור– שהיא תמיסה אלכוהולית מחומצת בור יחד עם סוכר, כאשר מערבבים חמישים אחוז מהתמיסה עם חמישים אחוז סוכר, הדבר הורג את הדגים.
 3. ניתן לרסק תפוח אדמה על מצע שאינכם צריכים, לשים ליד מחבואו של דג הכסף, בלילה הדגיג יאכל ממנו ובבוקר תוכלו לזרוק אותו ואת התפוח אדמה עימו לפח האשפה.
 4. תמיסת מלחי אמוניה על יד מחבואו תבריח את הדגיג תוך יממה.
 5. ניתן ליצור לדגיג מלכודת בזכות בד כותנה לבן שעליו מונח טיח, כך הדגיג ייתפס ויתקע בטיח כשירצה לאכול מהבד.
 6. דג הכסף אינו אוהב אור, חשיפה של אור למקומות חשוכים תמנע את בואו של הדגיג.
 7. אוורור של מקומות לחים יהרסו לדגיגים את הטמפרטורה שהם אוהבים וגם כאן הדבר ימנע מהם לשוב למקום זה.
 8. אי ניקיון גם כן יכול להביא את דג הכסף אליכם הביתה, הקפידו לנקות ולשטוף את הבית.
 9. אם מצאתם שדג הכסף היה ממוקד על אובייקט אחד בבית, דאגו להוציאו או להרחיקו.
 10. אם עדיין לא תפסתם את דג הכסף, קראו למדביר.

 

 

 

3 Comments

 • Kobi אוקטובר 19, 2016 הגב

  שלום רב , אני מחפש מדביר להדברה לג'וקים, בתל אביב, מה המחיר המומלץ ?

 • אידה יוני 10, 2018 הגב

  האם הדברה נגד מקקים יעילה והורגת גם את דג הכסף?

  • admin יוני 10, 2018 הגב Author

   היי אידה,
   הדברת דג הכסף מבוצעת על ידי חומרי הדברה שארתיים ממשפחת הפריתרינים ולכן רק מוצר המכיל חומר זה אפקטיבי לשימוש, הוא גם תקף לתיקן האמריקאי, חומר זה הוא מסוג הדברה ירוקה כיוון שהוא מופק מחרציות, אך יש ספק גדול למצוא אותו במרכולים ולא אצל מדביר מקצועי.

   בברכה,
   צוות מזיקים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *