הדברת שממיות- הרחקת שממיות מהבית- איך להרחיק שממיות

ישנם 3 סוגים של שממיות בישראל, שממית הבתים, חרדון ומניפיות. הזן הנפוץ ביותר הוא שממית הבתים. את שממית הבתים ניתן למצוא במקומות כמו ארונות חשמל, ארגזי תריסים וחללים חשוכים, אך תראו אותן מטיילות על מנורות,חלונות רשת ובמקומות אשר חרקים דרים בו, למעשה השממית היא המדביר הכי טוב לבית כיוון שהמזון שלה הוא כל מיני סוגי חרקים.

השממיות לרוב נמצאות בסביבה אחת מרוכזת כלהקה קטנה, כיוון שקצב הרוויה של השממית אטי מאד, הן יכולות להטיל עד שתי ביצים בשנה כאשר הן מוחבאות בתוך חריץ בבית. את הביצים ניתן לזהות בשל צבען הלבן כשגודלן הוא קטן יחסית.

שממיות הבתים שוכנות גם בסביבה עירונית וגם בסביבה כפרית, כמו קיבוצים, מושבים ועוד. עורן שקוף למחצה המכוסה קשקשים. הקשGecko1קשים הם צבעוניים הנעים בסקלת צבעים שבין צהוב לורוד עד חום עם כתמי צבע.

ניתן להתבלבל בין גללי השממית לגללי העכבר ואף להזמין מדביר לחיסול עכברים, אך תוכלו לזהות ביניהם בלי להתבלבל באמצעות גוש קטן ולבן בין הגושים השחורים, זוהי לא ביצה, היא שונה מצורת הגללים. את הגללים ניתן למצוא לרוב בארונות החשמל של הבית או באזורים סגורים אחרים.

 

חרדון הוא סוג של לטאה האוהבת חום ושמש, ניתן למצוא אותן על סלעים,חומות, קירות בתים ובניינים ומבני אבן שונים. החרדון לא נכנס אל תוך הבתים אם כי בארונות תקשורת למינם הוא יכול לשהות. החרדון חי בלהקות קטנות, ניתן לראות אותן משתזפים להם בהנאה בימי השמש הלGecko2והטים. צבעם של החרדונים הזכריים שחור ואילו של הנקבות והצעירים יותר בחבורה- אפור, עד אפרפר קרם.

אם תנסו לתפוס את החרדון הסיכוי הסביר שתקבלו נשיכה גדול מתמיד.

 

מניפיות חיות על קירות הבית החיצוניות, אך לעיתים הן נכנסות גם אל פנים הבית. ניתן לראות אותן בלהקות של כמה מניפיות בודדות. המניפות מסוגלות לאכול חרקים, חסרי חוליות ואפילו עקרבים שונים.

Gecko3את שמן הן השיגו על שום כך שבקצות האצבעות שלהן יש מאין מניפה העוזרת להן להצמד לקירות בצורה אנכית.

כשהן רוצות לתקשר בניהן הן משמיעות צליל כמו נקישה.

 

על אף ששממיות לפי אמונות מסוימות מביאות מזל טוב ואסור להרוג אותן, ניתן להרחיק אותן בשלוש דרכים:

האחת להוציא אותן בזהירות אל הקיר החיצוני של הבית והן ימצאו להן מקום מחייה אחר, אם הן הגיעו כדיירות נוספות לתוך ביתכם.

השנייה היא לפזר מסיר שומנים במקום בו הן נמצאות וזו הגרסה הביתית להדברתן, אך הן חיות מוגנות ועל פי חוק אסור לפגוע בהן.

ואם ברצונכם לשמור על החוק אך לא לגעת בהן, שמן אתרי הוא הפתרון להרחקתם מהבית, אך זהירות שלא לשפוך יותר מדי כדי שלא יטבעו בתוכו.

זכרו ששממית היא המדביר הכי טוב שתמצאו בסביבת ביתכם, היא אוכלת חרקים ופרוקי רגליים ומגינה בפני כניסת הפולשים לביתכם, החל מחלונות ועד לכוכים שלא ידעתם עליהם בביתכם.

6 Comments

 • איילת תייר ספטמבר 19, 2015 הגב

  אני מתקלת בלא מעט שממיות בבית לא רק שזה מגעיל אותי זה גם מלחיץ בידיעה שיש דייר לא רצוי בבית איך נפטרים מהדבר הדוחה הזה?????? אודה לכם על תשובתכם.

  • admin ספטמבר 24, 2015 הגב Author

   הדרך הטובה גם עבורך וגם עבורן היא שמן אתרי, ישנם כמה סוגים, גרניום, מנטה, לבנדר, הדס ורוזמרין, הריח דוחה לא רק את השממיות אלה גם עש, חרקים וזבובים. אם זה לא יעבוד מסיר שומנים היא האופציה שמדבירה אותן.

 • א אוקטובר 4, 2015 הגב

  לא כדאי להרחיק שממיות מהבית, הן אוכלות את כל סוגי החרקים ואינן מזיקות לבני אדם. חוץ מזה הן גם מביאות מזל. אם אתם רואים שממית בבית עזבו אותה לנפשה ושמחו שהיא שם.

  • שממיות יוני 24, 2016 הגב

   לגמרי כתבה מפגרת למה להדביר שממיות? מופרעים

 • אתי מאי 19, 2016 הגב

  אני שמעתי על מקרה ששמית שהתה לילה בקומקום חשמלי ובבוקר האמא הרתיחה את המים מבלי לדעת שהיא שם ונתנה לילדה שלה לשתות ולצערי הילדה נפטרה באותו היום בגן כתוצאה משתיית השממית המורתחת.. בבקשה היזהרו מהם ובקשר למסיר שומנים איך בדיוק ניתן לשים אותו במקום שהם נמצאות כשיש ילדים קטנים בבית שחשופים למקומות הללו??? תודה

 • אביגיל 18 באוגוסט אוגוסט 17, 2016 הגב

  לא כדאי להרחיקן מהבית זה שמירה ומביא מזל כמו שכולם אומרים לי עד כ'ה אבל זה בילתי אפשרי לסגור חלונות יום ולילה הן ממש מפחידות אותי יש לי 2 בתריס של החלון מחוץ לבית הן עומדות על התריס לכיוון פנים אני רואה אותן אחד אפורה ואחד לבנה לא שקופה ואני ממש מפחדת שהן לא יעשו להם שם פינה לגור בוא למה אני אומרת את זה כי לפניי 3 ימים נכנסה לי מכיוון הדלת שממית שקופה קטנה ואז ניבהלתי שראיתי אותה הבאתי ק 300 והתחלטי לרסס אותה הוזזתי את הוילון פתחתי את הויטרינה ואני לא יודעת לאיזה כיוון היא הלכה או שהיא יצאה מהחלון או שהיא נשארה בבית לא מצאתי אותה עד היום מה עליי לעשות בכדיי להרחיקן בעדינות שלא יבואו לנקום בי שמעתי שהן נוקמות האם זה נכון
  תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *